Kimdir

Cevdet Erdöl Kimdir? Prof. Dr. Cevdet Erdöl Nereli?

Doktor, siyasetçi, milletvekili, rektör ve yazar… Cevdet Erdöl 1958 Trabzon Sürmene doğumludur. İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi eğitiminden sonra Gata kardiyoloji bölümünde çalıştı. Uzmanlık eğitimi için ABD’ye gitti. ABD dönüşü GATA’da doçentlik yaptı. Bursa ve Ağrı ihtisas hastanelerinde çalıştı 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı başkanlığı yaptı. Akademi yaşantısını profesörlük unvanı almasının ardından bıraktı. 2002 yılında AKP kurucu üyeleri arasında yer aldı.

2002 yılında katıldığı milletvekilliği seçimlerini kazanarak Trabzon milletvekili oldu. 

Cevdet Erdöl

Cevdet Erdöl Kimdir?

1958 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Tıp profesörü ve siyasetçi… Evli ve üç çocuk babası. AKP kurucuları arasında yer alan siyasetçi, bilim adamı kimliğiyle tanındı. Tıp profesörü olan Cevdet Erdöl’ün iki yüze yakın bilimsel çalışma ve makalesi uluslararası mecralarda yayınlandı. 

İstanbul Tıp Fakültesi ve ABD Washington DC Tıp Fakültesinden aldığı eğitimlerden sonra Türkiye’ye döndü. Doçentlik ve profesörlük unvanlarını Türkiye’de aldı. Ankara Gata, Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi ve Ağrı Devlet Hastanesinde doktor olarak görev yaptı.

KTÜ Tıp Fakültesi’nde Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeliği yaptıktan sonra aynı bölümün başkanlığını yaptı. 2002’de profesör olduktan sonra siyasete atılmak üzere mesleğine ara verdi.

2019 Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. 

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı olan Prof. Dr. Cevdet Erdöl 2002 yılında siyasete atıldı. AKP kurucu üyeleri arasında olan Cevdet Erdöl memleketi olduğu Trabzon’dan seçimlere katıldı. 22.dönem milletvekili olarak 2002 yılında TBMM’de milletvekili olarak göreve başladı. 

Cevdet Erdöl TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı ve TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesinin başkanlığını yürüttü. 

Evli ve üç çocuk babası olan Cevdet Erdöl’ün oğlu Mehmet Akif Erdöl’de babası gibi doktorluğu seçti.

Cevdet Erdöl Kaç Yaşında?

16 Şubat 1958 yılında doğdu. 64 yaşında olan Cevdet Erdöl 2002 yılında 44 yaşındayken profesör unvanı aldı. Profesör olduktan sonra akademik hayatına ara veren Cevdet Erdöl AKP’den siyasete atıldı. 

Cevdet Erdöl

Cevdet Erdöl Eğitim Hayatı

Cevdet Erdöl ilköğretim ve lise eğitimini Trabzon’da tamamladı. Başarılı bir öğrenci olan Cevdet Erdöl 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1981 yılında fakülteden doktor olarak mezun oldu. 

Ankara GATA İç Hastalıklar ve Kardiyoloji bölümünde 1 yıl ihtisas yaptı. Askeri doktor olarak GATA’yı bitirdi. 1984 yılında Amerika’ya Washington DC üniversitesine yüksek lisans yapmak için gitti. Amerika’da ki uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü

Bu kampanya da ilginizi çekebilir;  Hebele Hübele Kimdir?

GATA’da yardımcı doçent olarak görev yaptı. 1988 yılında doçentliğini aldı. 2002 yılında profesör unvanını alarak akademik hayatını tamamladı. 

Cevdet Erdöl Ailesi

Hasan ve Ayşe çiftinin oğlu olarak 1958 yılında Sürmene’de dünyaya geldi. Evli ve üç çocuk babasıdır. Çocuklarından Mehmet Akif Erdöl’de babasının yolundan giderek doktor oldu.

Cevdet Erdöl Mesleği Nedir?

Cevdet Erdöl kardiyoloji uzmanıdır. 2002 yılında siyasete atıldığı ana kadar hekimlik yanında üniversitede hocalık ve bölüm başkanlığı yaptı. Siyasete atıldıktan sonra iki dönem milletvekili oldu. 

Prof. Dr. Cevdet Erdöl 2019 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesin de rektör olarak göreve başladı. Rektörlük görevini sürdüren Cevdet Erdöl aynı zamanda Akşam gazetesinde köşe yazarı olarak haftalık yazılar yazmakta. 

Cevdet Erdöl

Cevdet Erdöl Çocuğu Var mı?

Cevdet Erdöl iki erkek bir kız olmak üzere üç çocuk sahibi. Çocuklarından Mehmet Akif Erdöl babası gibi doktorluk mesleğini seçti. Başarılı bir doktor olan oğul Mehmet Akif Erdöl Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesini birincilikle bitirdi. Ankara Şehir Hastanesi’nde kardiyoloji doktoru olarak görev yapmakta. 

Cevdet Erdöl’ün diğer oğlu Fatih Erdöl avukatlık mesleğini seçti. Fatih Erdöl’de babasının izinden giderek siyasete adım attı. 2015 yılında AKP Ankara 1.bölgeden milletvekili adaylığını açıklayan Fatih Erdöl seçimleri kazanamadı. Avukatlık mesleği yanında siyaset hayatını devam etmekte. 

Fatih Erdöl Trabzonspor hukuk müşavirliği yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu’nda görev aldı. Milli sporcu olan Fatih Erdöl Ankara’daki hukuk bürosunda avukatlık mesleğini sürdürmekte. 

Cevdet Erdöl Eşi Kim?

Cevdet Erdöl’ün eşi Fatma Erdöl. Çiftin evliliklerinden üç çocuğu var. 

Cevdet Erdöl İletişim – Sosyal Medya Hesapları

Cevdet Erdöl’ün iletişim bilgileri aşağıdadır:

  • Sağlık Bilimleri Üniversitesi iletişim +90 216 418 96 16
  • Twitter hesabı @Cevdet_Erdol

Cevdet Erdöl Doğum Tarihi

Cevdet Erdöl 16 Şubat 1958 senesinde Trabzon ili Sürmene ilçesinde doğdu. Cevdet Erdöl 64 yaşında. Yaşamını İstanbul’da sürdürmekte. 

Cevdet Erdöl

Cevdet Erdöl Hangi Görevlerde Bulundu?

Cevdet Erdöl, iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı doktoru olarak mesleğe başladı. Sırasıyla;

  • Ankara Gata Askeri Hastanesi
  • Bursa İhtisas Hastanesi
  • Ağrı Devlet Hastanesi’nde kardiyoloji uzmanı doktor olarak görev yaptı.

Akademik kariyerini tamamlayarak KTÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalı öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı görevlerini sürdürdü. 

2002 yılında siyasete atılarak AKP kurucuları arasında yer aldı.

Milletvekili seçildikten sonra TBMM’de;

  • 22.dönem Trabzon milletvekilliği
  • 23.dönem Trabzon milletvekilliği
  • Meclis Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanlığı
  • Meclis Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanlığı görevlerini yaptı. 

2019’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. 

Görevini sürdürmekte olan Cevdet Erdöl 10 Eylül 2017’den beri Akşam Gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Cevdet_Erd%C3%B6l#:~:text=Ankara%20GATA’da%20i%C3%A7%20hastal%C4%B1klar%C4%B1,Kardiyoloji%20Anabilim%20Dal%C4%B1%20Ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20yapt%C4%B1.

Yazıyı Oylayın

Zeki Yıldırım

1990 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2016 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. muayenehaberleri.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu