Kimdir

Fedon Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Fedon Kimdir?

Fedon Kalyoncu, 16 Ağustos 1946 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Fedon’un annesi Ermeni asıllıdır. Babası ise Rum asıllıdır. Fedon’un dedesi Kleanti Kalyoncu’dur. Dedesi Çanakkale Savaşı’nda yer almış ve Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele etmiştir. Fedon’un dedesi Çanakkale Savaş’ında vatan için mücadele verirken yaşamını yitirmiştir. Fedon, İstanbulda doğup İstanbul’da yaşamını sürdürmüştür. 

Sanatçı eğitim hayatını İstanbul’da sürdürmüştür. Zoğrafyon Rum Lisesinde öğrenim görmüştür. Ancak 1962 senesine gelindiğinde sanatçı lisede almış olduğu eğitimini sonlandırmıştır. Bundan sonraki yıllarda sanatçı oyunculuk sektörüne kendini atmıştır.

Fedon, okul hayatını sonlandırmasının hemen ardından sinema sektöründe çeşitli işlerde çalışmaya başlamıştır.  Sanatçı 1962 ve 1972 yılları arasında sadece oyunculuk kariyerine odaklanmıştır.

Sanatçı 1972 yılına kadar oyunculuk ile uğraşmıştır. Fedon, pek çok filmde oynayarak kendini göstermiştir. 1972 senesinden sonra müzik ile uğraşmaya başlamıştır. Bu sırada oyunculuk yapmaya da devam etmiştir. Yani sanatçı hem oyuncu hem de şarkıcı kimliğine sahip olmuştur.

Fedon Kalyoncu

Taverna müzikleri ile mükemmel uyum yakalayan ses yapısı sayesinde çevresinden pek çok olumlu dönüş almıştır. Fedon’un 1972 senesinden sonra almış olduğu bu karar sayesinde kariyerinde önemli gelişmeler yaşamıştır. Fedon’un ünü günden güne artmıştır. Bu başarısını 1987 senesinde ‘Zorba’ adını verdiği tavernasını açarak taçlandırmıştır.

Sanatçı sahnede sık sık Yunan şarkılar söylemiştir. Fedon, TRT’de Yunanca şarkı söyleyen ilk sanatçı olma özelliğine sahiptir. Fedon kendisini sahnede Yunanca şarkı söyleyerek, tabak kırarak ve kıvrak dans hareketleri yaparak göstermiştir. Sanatçı, sahnede tabak kırarak ve yetenekli dans figürleri sergileyerek dinleyiciyi kendine çekmiştir. Tüm bu özelliklerinin yanında sanatçının Yunan müzikleri ile ahenkli bir şekilde örtüşen ses yapısını yadsımamak gerekir.

Fedon Nerelidir?

Fedon Kalyoncu’nun annesi Ermeni ve babası Rum asıllıdır. Ancak kendisi İstanbul’da doğup büyümüş olan ve Türk kültürüne sahip bir sanatçıdır. Ayrıca Fedon’un ülkenin bağımsızlığını korumak ve milletler arası birliği sağlamak için mücadelede bulunmuş olan bir aile yapısına sahiptir.

Fedon, bir şehit torunudur. Ayrıca sanatçının Atatürk’e olan sevgi ve saygısı görmezden gelinemez. Sanatçı Atatürk’e olan sevgi, sayı ve minnettarlığını koluna dövme yaptırarak aktarmıştır. Fedon, koluna Atatürk’ün imzasını kalın puntolarla yazdırmıştır.. 

Fedon’un Gerçek Adı Nedir?

Fedon Türk müziğine pek çok katkıda bulunmuş bir sanatçımızdır. Sanatçı Türk halkını Taverna müziği ve Yunan şarkıları ile tanıştırmıştır.  Babası Rum asıllı ve annesi Ermeni olan ve Fedon olarak bilinen sanatçının gerçek kimliği oldukça merak edilmektedir. Sanatçının gerçek adı Fedon’dur.

Sanatçının tam adı ve soyadı Fedon Kalyoncu’dur. Sanatçı pek çok röportajında Türk kimliği ile gurur duyduğunu ifade etmiştir. Kendisinin Çanakkale Cephesinde şehit düşmüş bir şehit torunu olduğunu belirtmekten de çekinmemiştir.

Fedon Hangi Dine Mensup?

Şarkıcı, oyuncu ve Taverna müziği eleştirmeni olan Fedon’un özel hayatı her zaman merak konusu olmuştur. Sanatçının annesi Ermenidir. Sanatçının babası Rumdur. Ancak sanatçı İstanbul’da doğmuş ve büyümüştür. Sanatçı İstanbul’da hayatını sürdürmektedir.

Fedon, Türk kimliğine sahip bir şehit torunudur. Dedesi Çanakkale Cephesinde mücadele vermiş ve şehit olmuştur. Sanatçı pek çok kez Türklüğü ile gurur duyduğunu ve bir şehit torunu olduğunu dile getirmiştir. Halk tarafından merak konusu olan Fedon’un dini inancının Hristiyan olduğu bilinmektedir.

Sanatçı sahip olduğu dini ve milli kimliği tarzına yansıtarak göstermektedir. Sanatçı bir kulağına haç sembolüne sahip küpe kullanmıştır. Bu sanatçının mensup olduğu dini yansıtmaktadır. Ayrıca sanatçı diğer kulağına da ay ve yıldız sembollü küpe takarak ait olduğu milleti yansıtmıştır.

Fedon Ne Demek?

Fedon Kalyoncu, Rum ve Ermeni ebeveynlere sahip olan bir sanatçımızdır.  Sanatçı en çok filmde rol almıştır. Sanatçı oyuncu kimliğinin yanında müzik ile de uğraşmıştır. Çok sayıda albüm ortaya koyarak müzik dünyasına güzel bir renk katmıştır. Türkiye’yi taverna müziği ile tanıştırmıştır.

Sanatçının tüm bu başarılı ve beğeni toplayan yetenekleri sayesinde halkın ilgisini kendisinde toplamıştır. Bu yüzden sanatçı ile ilgili merak edilen pek çok konu vardır. Bu konulardan biri de sanatçının adı ve adının anlamıdır. Sanatçının adı Türkiye’de çok alışık olunan ve duyulan bir isim olmaması nedeniyle insanlarda merak oluşmaktadır. 

Türkiye’de doğup büyüyen sanatçımızın annesi Ermeni ve babası da Rum asıllı bir kimliğe sahiptir. Sanatçının isminin alışık olduğumuz isimlerden farklı olmasının altında yatan neden budur. Fedon ismi ile tanınan sanatçının gerçek hayatta kullandığı isim de budur.

Fedon isminin sahip olduğu anlamlar şunlardır:  yanık sesli yanık derili, şarkıcı kişilik, kumsal adamı…

Fedon Kalyoncu

Fedon Nerelidir?

Fedon etnik köken bakımından zenginliğe sahip bir sanatçımızdır. Sanatçının annesi Ermeni ırkına sahiptir. Sanatçının babası da Rum ırkına mensuptur. Fedon ise 1946 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı burada doğup büyümüştür. Fedon İstanbullu bir sanatçımızdır.

Fedon Nerede Yaşıyor?

Fedon Yunan asıllı bir sanatçımızdır. Annesi Ermeni kökenlidir. Babası ise Rum kökene sahiptir. Sanatçının kendisi ise Türk’tür ve sanatçı pek çok kez Türk olduğu için gurur duyduğunu dile getirmiştir. Fedon 1946 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Çocukluk ve ergenlik dönemlerini İstanbul’da geçirmiştir. Şu an 79 yaşında olan sanatçının Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını devam ettirdiği bilinmektedir.

Bu kampanya da ilginizi çekebilir;  Birol Güven Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Fedon’un Albümleri Nelerdir?

Fedon, oyuncu ve şarkıcı kimliğine sahip bir sanatçımızdır. Ancak Fedon’u en çok ünlendiren ise müziktir. Sanatçı 1972 senesinden sonra müzik kariyeri için önemli adımlar atmaya başlamıştır. 

Fedon Türk müziğine pek çok önemli katkıları olan bir müzisyendir. Sanatçı taverna müziği ile ilgilenmiş ve Taverna müziğinin önemli eleştirmenlerden biri olmuştur. Fedon, Taverna müziği denilince akla gelen ilk isimlerden biridir. 

Sanatçı sahnede Yunanca müzikler sergilemiştir. Fedon TRT ekranlarında ilk Yunanca şarkı söyleyen sanatçı unvanına sahiptir. Sanatçının ses tonunun Yunan müzikleri ile birleşmesi halk beğenisini toplamıştır. Bu sayede Fedon sahnede aranan müzisyenlerimizden olmuştur.

Fedon müzik kariyeri boyunca pek çok albüm ortaya koymuştur. Sanatçının çıkarmış olduğu albümler Türk halkı tarafından beğeni ile karşılanmıştır. Fedon’un günümüze kadar çıkarmış olduğu albümler sırası ile şunlardır;

  • Senin İçim (12 Aralık 1991)
  • Aşığınım (Ekim 1992)
  • Nerdesin? (Haziran 1994)
  • Bir Kadın var – Bi Tanem (1997)
  • Sevdiklerimizle (14 Nisan 2000)

Fedon Kalyoncu

Fedon’un Müzik Videoları 

1972 senesinde müzik ile uğraşmaya başlamıştır. Sanatçı bu alanda çok uğraş vererek önemli başarılar elde etmiştir. Fedon şarkılarını tabak kırma ve hareketli dans figürleri gibi sahne performansları ile birleştirerek halka sunmuştur. Sanatçı müzik dünyasında yaratmış olduğu bu tarzı ile halkın beğenisini kazanmıştır.

Fedon hayatı boyunca pek çok albüm çıkarmıştır. Bu albümlerin içerisinden iki şarkısının videolu klibi mevcuttur. Fedon’u çıkarmış olduğu müzik videoları şunlardır;

  • Aşığınım
  • Nerdesin

Fedon Kaç Yaşındadır?

Fedon Kalyoncu, 16 Ağustos 1946 tarihinde hayata gözlerini açmıştır. Sanatçının doğum yeri İstanbul’dur. Fedon yaşamını hala İstanbul’da sürdürmektedir.

Sanatçı son zamanlarda yaşadığı sağlık sorunları ile gündeme gelmektedir.  Bu nedenle akıllara sanatçının kaç yaşında olduğuna dair sorular sık gelmektedir.  Sanatçı şu an 79 yaşında ve hayattadır.

Eda Kalyoncu Kimdir?

Eda Kalyoncu ünlü oyuncu ve müzisyen olan Fedon Kalyoncu’nun eşidir. Eda Kalyoncu 17 yaşında iken ünlü sanatçı ile tanışmıştır. Çift yaşadıkları aşkı evlilik ile taçlandırmıştır. Kalyoncu çifti dünyaya iki adet çocuk getirmişlerdir. Ünlü çiftin biri kız ve biri erkek olmak üzere iki adet çocukları vardır. Kalyoncu çiftinin erkek evladı Theo Kalyoncu; kız evladı Natali Kalyoncu’dur. Çiftin 50 yılı aşan birliktelikleri hala devam etmektedir.

Fedon Kalyoncu

Fedon’un Oğlu Kaç Yaşında?

Ünlü sanatçı Fedon Kalyoncu’nun eşi Eda Kalyoncu ile birlikteliğinden sahip olduğu oğlu Theo Kalyoncu’dur. Theo Kalyoncu, 1973 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.  Babasına olan benzerliği ile gündeme gelen Theo Kalyoncu şu an 49 yaşındadır. 

Theo Kalyoncu Kimdir?

Theo Kalyoncu 1973 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Fedon Kalyoncu, annesi Eda Kalyoncu’dur. Theo Kalyoncu’nun babası Türk müzik dünyasının önemli isimlerindendir. Theo Kalyoncu’nun baba tarafından dedesi Rum asıllı, babaannesi ise Ermeni asıllıdır. 

Theo Kalyoncu Şişli Özel Evrim Lisesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra da Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Yabancı Dil bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatının ilerleyen yıllarında farklı bir bölüme başlamıştır. Theo Kalyoncu, Boğaziçi Üniversitesi Otelcilik ve Turizm İşletmeciliği bölümünü bitirmiştir.

Theo Kalyoncu, 2000 yılında bir süre ünlü sanatçı olan babasının menajerliğini yapmıştır. Theo, sonraki dönemlerde İstanbul ve Muğla da pek çok eğlence mekanlarının işletmeciliğini yapmıştır. 2020 yılından sonra ise emlak işine girerek gayrimenkul danışmanlık yaptığı bilinmektedir.

Fedon Kalyoncu

Fedon Denize Düştü Nedir?

Türk müzik dünyasına önemli katkıları olan sanatçı Fedon Kalyoncu sık sık tatil yapmak amacı ile denizi tercih eden biridir. Sanatçı denizde yüzmek ve deniz kenarında güneşlenmeyi oldukça sevmektedir. Bu yüzden sanatçı her yaz sezonunda magazinciler tarafından deniz kenarında görüntülenmektedir.

Sanatçı her yaz döneminde oldukça bronz hali ile magazincilerin dikkatini çekmiştir. Magazinciler sanatçı için yaptıkları haberde ‘Fedon Denize Düştü’ başlığını kullanırlar.  Bu yüzden magazinciler yaz mevsiminin gelmesinin Fedon’un deniz kenarında bronzlaşmış hali ile görünmesi ile bağdaştırmışlardır. Her sene magazinciler yazlık sezonun açıldığını ifade etmek için bu cümleyi kullanmaktadırlar.

Fedon Son Hali

Şarkıcı ve oyuncu kimliğine sahip Fedon Kalyoncu 16 Ağustos 1946 tarihinde doğmuştur. Sanatçı şu an 79 yaşındadır. Eşi Eda Kalyoncu ile birlikte Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını sürdürdüğü bilinmektedir. Ferdon Kalyoncu kendisi ile özdeşleşen bronz tenini hala korumaktadır.

Sanatçı son zamanlarda yaşamış olduğu sağlık sorunları nedeni ile hayranlarına korku yaşatmıştır. Sanatçı yapmış olduğu röportajlarda ameliyat olduğunu ancak şu an sağlık durumunun oldukça iyi olduğunu belirtmiştir.

Fedon Hastalığı Nedir?

Yunan asıllı sanatçımız Fedon Kalyoncu hakkında yapılan haberlerde sanatçıya kanser tanısı konulduğu ve sanatçının ciddi sağlık sorunlarının olduğu haberleri yayılmıştı. Bu konuda Fedon Kalyoncu işe röportaj yapılmıştır. Sanatçı 2 yıl önce böbreğinde tümör tespit edildiğini belirtmiştir. Ancak sanatçı başarılı bir operasyon sonucunda sağlığına tekrar kavuştuğunu belirtmiştir. Ayrıca sanatçı geçirmiş olduğu operasyondan 15 gün sonra iş hayatına geri döndüğünü de ifade etmiştir. 

Kalyoncu ‘Allah sağlık verdiği sürece sahnelerde varlığımı sürdürmeye devam edeceğim.’ ifadelerinde bulundu. Sanatçı sosyal medyada denize dalarken attığı fotoğraflar ve yaptığı açıklamalarda sağlık durumunun yerinde olduğu mesajını vermiştir.

5/5 - (1 vote)

Zeki Yıldırım

1990 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2016 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. muayenehaberleri.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu