Kimdir

Mahmut Yıldırım Kimdir? Nereli? Yaşıyor mu?

Mahmut Yıldırım Kimdir?

Mahmut Yıldırım, kod adı olarak Yeşil kelimesini kullanan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın bünyesinde çalışmış birisidir. Jandarma ve polis ile de ortak iş birlikleri olmuştur. Mahmut Yıldırım pek çok lakap kullanarak çeşitli operasyonlarda yer almıştır. Türkiye’de yaşanan pek çok olayın arka planında adı geçmiş bir istihbaratçıdır.

Mahmut Yıldırım Nereli?

Mahmut Yıldırım’ın hayatı ile ilgili pek çok farklı kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklardan en geçerli iki tanesinden bahsetmek daha doğru olacaktır.

Bu kaynaklardan ilki Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Mahmut Yıldırım’ın hayatı ile ilgili kayıtlarıdır. MİT’in kayıtlarına göre, Yeşil’in 1953 yılında Bingöl’ün Solhan ilçesi Asmakaya köyünde doğduğu belirtilmektedir. Mahmut Yıldırım’ın hayatına dair resmi kaynaklardaki bilgiler ise şu şekildedir: Yeşil, 1951 yılında Bingöl’ün Solhan İlçesi Dicnik köyünde doğmuştur.

Mahmut Yıldırım

Mahmut Yıldırım’ın Eğitim Hayatı

Yeşil lakabı ile tanınan Mahmut Yıldırım’ın hayatı hakkında sınırlı bilgi mevcuttur. Bilinen bu sınırlı bilgiler de Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Yeşil hakkında paylaştıkları ile sınırlıdır. İstihbaratçı kimliği ile bilinen Yeşil lakabını kullanan Mahmut Yıldırım’ın eğitim hayatı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. 

Mahmut Yıldırım’ın Eşi Kimdir?

Mahmut Yıldırım’ın özel hayatı ile ilgili çok sınırlı sayıda bilgi mevcuttur. Sırlarla dolu olan Yeşil lakaplı bu şahsın eşinin Esma Yıldırım olduğu bilinmektedir. Yeşil’in eşinin şu an nerede ve ne işle meşgul olduğu ise bilinmezliğini korumaktadır.

Mahmut Yıldırım’ın Çocukları

Mahmut Yıldırım, adı pek çok operasyonda geçmiş olan bir istihbaratçıdır. Yeşil lakabı ile tanınan şahsın özel hayatı sır perdesi olma özelliğini sürdürmektedir. Mahmut Yıldırım’ın biri kız biri erkek olmak üzere iki adet çocuğu olduğu bilinmektedir. Çocuklarının adları sırası ile  Nuray ve Murat Yıldırım’dır.

Mahmut Yıldırım’ın Oğlu Kimdir?

Mahmut Yıldırım’ın kişisel hayatı ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlıdır. Kendisinin biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu olduğu bilinmektedir. Mahmut Yıldırım’ın kızının adı Nuray Yıldırım’dır. Oğlunun adı ise Murat Yıldırım’dır. Mahmut Yıldırım’ın oğlu babasını konu alan yazılı bir eser ortaya çıkarmıştır. Mahmut Yıldırım’ın oğlu 2009 yılında Yeşil: savaşçı adlı bir kitap yazmıştır. 

Murat Yıldırım, 2006 yılında pek çok polisin yer aldığı bir operasyon sonucunda yakalanarak gözaltına alınmıştır. Murat Yıldırım’ın tutuklanma sebebi ise çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve bu örgütü yönetmesidir. Murat Yıldırım, 34 aylık esaretin ardından tahliye edilmiştir.

Mahmut Yıldırım

Mahmut Yıldırım Kürt müdür?

Mahmut Yıldırım’ın nereli olduğu ile ilgili pek çok kaynak bulunmaktadır. Resmi kayıtlarda ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın kayıtlarında Mahmut Yıldırım’ın doğum yeri Bingöl olarak geçmektedir. Yeşil lakabı ile bilinen bu şahıs Zaza asıllıdır

Mahmut Yıldırım Ne İş Yapmaktadır?

Mahmut Yıldırım, istihbaratçı ve kontrgerilla olarak hayatını sürdürmüştür. Bunun yanında Mahmut Yıldırım’ın yazar kimliği de vardır. Kendisi birkaç kitap çıkartmıştır.

Mahmut Yıldırım, devlet tarafından planlanan Apo operasyonunda yer almış bir istihbarat üyesidir. Mahmut Yıldırım’ın kim olduğunu ve hakkında bir takım fikir edinebilmek için şahsın yer almış olduğu bu operasyonu anlamak önemli olacaktır. Peki, Yeşil kod adlı bu şahsın katılmış olduğu Apo operasyonu nedir? Bu konuda pek çok fikir ortaya atılmaktadır. Bir takım kişilere göre Apo operasyonunun Mesut Yılmaz’ın başbakan olduğu 1996 senesinde onaylandığı belirtilmektedir. 

Suriye’de PKK adı verilen örgütü yöneten Abdullah Öcalan’ı öldürmeye yönelik pek çok plan yapılmıştır. Abdullah Öcalan’ı öldürmek amacıyla yapılan bu planlar birbirinden bağımsız niteliktedir. Abdullah Öcalan’ı öldürmek amacı ile yapılan planlardan biri de bu Apo operasyonudur. Bu planda Yeşil lakaplı Mahmut Yıldırım da yer almaktadır. 

Milli İstihbarat Teşkilatı Abdullah Öcalan’ın uydu telefonu ile konuşma yaptığı bir sırada yerini tespit etmeyi başarabilmişlerdir. Yapılan tespite göre Abdullah Öcalan zaman zaman Mahsun Korkmaz Akademisine gelerek Türkiye’deki militanları ile iletişime geçmektedir. Operasyonda aynı plakaya sahip iki minibüs kullanılmıştır. Bu minibüslerden birine C-4 patlayıcı yüklenmiştir. Patlayıcı yüklü bu minibüsün şoför koltuğunda Suriyeli bir ajan bulunmaktadır. Şoför koltuğunun yanında yer alan kişi ise Yeşil lakabı ile bilinen Mahmut Yıldırım olmuştur.

Ancak yapılan bu operasyon başarısız olmuştur. Bunun nedeni ise Suriyeli ajanın minibüsü park etmesi gereken yere park etmemiştir. Suriyeli ajan, belirtilen yerde park yeri olmadığı için en yakın yere park ettiğini ifade etmiştir. 

Bu operasyon ile Milli İstihbarat Teşkilatı ilk kez Yeşil lakaplı bu istihbaratçıyı kullanılmıştır. Bu doğrultuda Mahmut Yıldırım Emniyet ve Jandarma ile de çalışmış bir istihbaratçıdır.

Mahmut Yıldırım’ın Kullanmış Olduğu Kod Adlar ve Sahte İsimler Nelerdir?

Mahmut Yıldırım hayatı boyunca pek çok farklı isim ve kod adı kullanmıştır. Mahmut Yıldırım, katılmış olduğu operasyonlar sırasında diğer güvenlik güçleri tarafından tanınmak amacı ile yeşil fular kullanmıştır. Bu yüzden Mahmut Yıldırım’ın kullanmış olduğu kod adlarından en çok bilineni ‘Yeşil’ lakabıdır. Bu yazıda da bazen Mahmut Yıldırım yerine Yeşil lakabı kullanılmıştır.

Bu kampanya da ilginizi çekebilir;  Şaban Zengin Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Milli İstihbarat Teşkilatının yayınlamış olduğu verilere göre Mahmut Yıldırım’ın kullanmış olduğu kod adları şunlardır: Yeşil, Ahmet Demir, Ahmet Yeşil, Mehmet Kırmızı, Tire, Terminatör ve Sakallıdır.

Mahmut Yıldırım

Mahmut Yıldırım Hakkında Yazılan Kitaplar

Yeşil lakabı ile bilinen Mahmut Yıldırım; istihbaratçı ve kontrgerilladır. Pek çok lakap ve ad kullanan bu kişi hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Mahmut Yıldırım’ın pek çok olayın arkasında adı sık sık geçmiştir.

Mahmut Yıldırım hakkında güvenilir kaynaklar kullanarak geçerli bilgi almanızı sağlayacak pek çok kitaplar bulunmaktadır. Yazılan bu kitapların çoğu resmi kaynaklardan yayınlanan verileri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın kaynaklarından yararlanılarak yazılmıştır. 

Mahmut Yıldırım diğer bir adı ile Yeşil hakkında okuyabileceğiniz bazı kitaplar şunlardır:

 • Çetin Agaşe, Kod Adı Yeşil, 2000.
 • Hakan Türk, Kim Bu Yeşil, 2002.
 • Mahmut Yıldırım, Yeşil: savaşçı, 2009.
 • Necdet Pekmezci, Yeşil: ‘derin devletin üvey evladı’, 2012.

Mahmut Yıldırım’ın Yazmış Olduğu Kitaplar Nelerdir?

Mahmut Yıldırım istihbaratçı ve kontrgerilla olarak yaşamını devam ettirmiştir. Şu an mevcut durumu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Mahmut Yıldırım ile ilgili bilinen net şeylerden biri de yazmış olduğu kitaplardır. Yeşil lakaplı Mahmut Yıldırım arkasından pek çok yazılı eser bırakmıştır.

Mahmut Yıldırım’ın yazmış olduğu eserler şunlardır;

 • Büyük Kar
 • Bozkurt Postu
 • Üstte Gök Çökmedikçe ‘Sarı’
 • Üstte Gök Çökmedikçe ‘Kızıl’
 • Üstte Gök Çökmedikçe ‘Mavi’
 • Üstte Gök Çökmedikçe ‘Kara’
 • Ana Yolun Uzağında
 • O Ateş; Yakanlar

Mahmut Yıldırım Yaşıyor mu? 

Mahmut Yıldırım; Milli İstihbarat Teşkilatı, jandarma ve polis için çalışmış bir istihbaratçıdır. Yeşil lakabını kullanan ve bu lakapla anılmaya başlayan şahıs, Türkiye’de devlet tarafından yürütülen pek çok operasyona katılmıştır. Ancak Yeşil’in adının pek çok olayın arkasında geçmesi ve yaptığı işler onu devletin aranan istihbaratçısı haline getirmiştir.

Şu an Mahmut Yıldırım’ın hayatta olup olmadığı bilinmemektedir. Dönemin başbakanı Mesut Yılmaz bir konuşmasında Yeşil’in hayatta olmadığını ifade ederken ilerleyen zamanlarda şahsın arandığını ifade etmiştir. Ayrıca Yeşil’i gördüğünü iddia eden pek çok ihbar da alınmıştır. Yani Mahmut Yıldırım için hayatta olmadığını söylemek doğru olmaz. Hayatı sırlarla dolu olan bu şahsın hayatta olup olmadığı bilinmemektedir.

Mahmut Yıldırım

Mahmut Yıldırım’ın Hayatta Olduğuna Dair Atılan İddialar?

Mahmut Yıldırım diğer bilinen adıyla Yeşil’in hayatta olduğuna dair pek çok iddia bulunmaktadır. Bu iddiaların doğruluğunu kanıtlamak amacı ile ortaya birçok kanıt konmuştur. Kanıtlar ne kadar gerçekçi olursa olsun Mahmut Yıldırım’ın hayatta olup olmadığı hala belirsizdir. Ve bu konuda resmi verilerde net bir ifade bulunmamaktadır. Yani aşağıda bahsedilenler birer iddiadır.

 • Murat Yıldırım ile ilgili ortaya atılan iddialardan biri Sabah gazetesinin sayfalarında geçmektedir. Bu iddiaya göre ismi belirtilmeyen bir şahıs Yeşil’i yani Mahmut Yıldırım’ı gördüğünü belirtmiştir. Şahsın ifadesine göre Murat Yıldırım (Mahmut Yıldırım’ın oğlu) ve bir arkadaşı, arabayla bir adamı aldıklarını ve arabaya aldıkları bu kişinin Mahmut yıldırım olduğunu belirtiyor.
 • Efsane Yarbay lakabı ile bilinen Mehmet Korkut Esen ise kamuya Yeşilin yaşadığını ifade eden açıklamalarda bulunmuştur. Bir konuşmasında ‘Çıkıp doğruları söyle!’ diyerek Yeşil’e seslenmiştir.
 • Oda TV’nin yayınladığı bir haberde ise Yeşil’in Suriye’de olduğu belirtilmiştir. Yeşil’in yanında ise Eski Vakıflar Müdürü Rıdvan Hamudi Nin de olduğu iddia edilmiştir. 
 • Ak Parti Gaziantep milletvekili olan Şamil Tayyar’ın da Mahmut Yıldırım’ın yaşayıp yaşamadığına dair bir açıklaması olmuştur. Tayyar’ın emekli bir arkadaşı Yeşil’i Sakarya’da yemek yerken gördüğünü anlatmıştır. Bu yüzden de Tayyar bu iddiayı kamu ile paylaşmıştır.
 • Beyaz TV’ de Dinamit Programının sunucusu Latif Şimşek’in Yeşil’in hayatta olup olmadığı konusunda önemli bir iddia atmıştır. İddianın Mahmut Yıldırım’ın akrabaları aracılığı ile Latif Şimşek’e iletildiği belirtilmiştir. İddiaya göre Mahmut Yıldırım’ın hala yaşadığı ve tanınmamak amacı ile bir estetik operasyonu geçirdiği belirtilmektedir.
 • Dağın Ardındaki Gerçekler adlı kitapta ise Mahmut’un yaşadığı ve Diyarbakır ilinde görüldüğü iddia edilmektedir. Diyarbakır’dan sonra da Çukurova bölgesine geçirildiği ve halen bu bölgede tutulduğu düşünülmektedir.
 • Kim Bu Yeşil adlı kitabın yazarı Hakan Türk de Mahmut Yıldırım’ın yaşadığını iddia etmektedir. Hatta yazarın açıklamasında bir gün kendisine bir telefon araması geldiğini ve telefonda konuştuğu kişinin Mahmut Yıldırım olduğunu belirtmiştir. Tabii ki de Hakan Türk’ün konuştuğu kişinin Mahmut Yıldırım olduğuna dair net bir çıkarım söylemek doğru değildir. Hakan Türk, telefonda konuştuğu kişinin Mahmut Yıldırım olduğu iddiasını bir önsezi olarak nitelendirmiştir. Yani bu durumda da bir netlik bulunmamaktadır.

Sonuç olarak Yeşil lakabı ile tanıdığımız bu şahsın hala yaşayıp yaşamadığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konu hala gizemini korumaktadır.

Yazıyı Oylayın

Zeki Yıldırım

1990 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2016 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. muayenehaberleri.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu