Kimdir

Yaprak Dökümü Yazarı Kimdir? 

Yaprak Dökümü romanı Reşat Nuri Güntekin tarafından yazıldı. Yazar 25 Kasım 1989 yılında İstanbul’da elit bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Nizamiye doktoru tuğgeneral Nuri Bey annesi Erzurum Valisi Yaver Paşa’nın kızı Lütfiye Hanım’dır. 

Babasının vazifesi sebebiyle eğitimini farklı illerde tamamladı. İlköğrenimi Çanakkale’de bitirdi. Liseye İzmir Frerler okulunda başlayan yazar, İstanbul Saint Joseph Lisesi’ne geçiş yaparak liseyi tamamladı. Bugünkü adı İstanbul Üniversitesi olan Darülfünun Edebiyat Şubesinde 1912 yılında yüksek öğrenimini bitirdi. 

Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Erenköy Kız Lisesi, Beşiktaş İttihat Terakki Mektebi gibi İstanbul’un köklü liselerinde Fransızca ve Türkçe öğretmenliği yaptı. 1927’de maarif müfettişliği ve milli eğitim müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Yazdığı romanların yanı sıra dergi ve mecmualarda da yazan yazar Vakit gazetesinde yayınlanan Çalıkuşu romanının dizi şeklinde yayınlanması ile şöhrete kavuştu. 

Yaprak Dökümü yazarı

Yaprak Dökümü Yazarı Kimdir?

Reşat Nuri Güntekin askeri doktor baba ve ev hanımı annenin 2. çocuğu olarak 1989 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. Kız kardeşini küçük yaşta hastalıktan kaybeden yazar evin tek çocuğu olarak büyüdü. 

İlköğretimini Çanakkale’de, lise eğitimini İzmir Frerler ve İstanbul Saint Joseph Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Bölümünü bitiren yazar mezun olduktan sonra öğretmenlik, maarif müdürlüğü ve müfettişlik görevlerinde bulundu. 

Vakit gazetesi, Memleket gazetesi, Kelebek dergisi gibi çeşitli gazete ve dergilerde tiyatro eleştirisi, araştırma, roman ve köşe yazıları yayınlandı. 

1939- 1947 yılları arasında Çanakkale milletvekili olarak TBMM ye girdi. Milletvekilliğini bıraktıktan sonra başmüfettiş olarak milli eğitimde çalıştı. 

1927 yılında Erenköy Kız Lisesinden öğrencisi Hadiye Hanım’la evlendi. Bu evlilikten 1941 yılında tek çocuğu kızı Ela dünyaya geldi.

Sayısız esere imza atan yazar 1950 yılında UNESCO Türkiye temsilcisi olarak Paris’e gitti. Paris’te bulunduğu sürede Paris kültür ataşeliği görevini de üstlendi. Yaşı gereği emekliliği gelen Reşat Nuri Güntekin 1954 yılında emekli oldu. 

7 Aralık 1956 yılında yakalandığı akciğer kanseri sebebiyle tedavi için bulunduğu Londra’da hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek Karacaahmet mezarlığına defnedildi. 

Yaprak Dökümü yazarı

Yaprak Dökümü Yazarı Kaç Yaşında?

Yaprak Dökümü yazarı 67 yaşında hayatını kaybetti.

Yaprak Dökümü Kaç Yılında Yazıldı?

Yaprak Dökümü romanı 1930 yılında Reşat Nuri Güntekin tarafından yazıldı. Yazarın aynı adlı Yaprak Dökümü eseri televizyon ekranlarında dizi ve film olarak yayınlandı.

Yaprak Dökümü Romanının Konusu Ne?

Geleneksel örüntüye sahip Türk aile yapısının batılılaşma hevesleriyle birlikte yıkımını ele alır. Ahlaki değerlerle çocuklarını yetiştirip bir arada tutmayı amaçlayan emekli bir babanın aile içi çatışmaları yalın bir dille aktarılır. 

Ali Rıza Bey 5 çocuğuyla Trabzon’dan İstanbul’a ailesiyle yeni bir hayat kurmak için gelir. Aile üyelerinin bu yeni hayata eski alışkanlıklarını getirerek adapte olması pek mümkün değildir. Ahlaka aykırı davranışlar, aile içi çatışmalar ve ailenin etrafında gelişen olayları içerir. 

Aile, içerisine düştüğü yoksulluk ve gayri ahlaki durumlarla yaprak dökümü gibi dökülür. 

Yaprak Dökümü Ne Tür Bir Kitap?

Yaprak Dökümü roman türüdür. Roman olmasının yanı sıra karakterlerin ruhsal değişimleri ve çözümlerini de içerdiği için psikolojik roman olarak geçer. 

Yaprak Dökümü Dizisinin Senaristi Kim?

Yaprak Dökümü aslına sadık kalınarak ilk 1988 yılında Bülent Oran tarafından senaryolaştırılıp TRT ekranlarına geldi. 

Dizi ikinci kez 2006 yılında Kanal D için yeniden senaryolaştırılarak yayınlandı. Senaristler Ece Yönenç ve Melek Gençoğlu karakterleri modernize ederek senaryoya aktardı.

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü Dizisi Oyuncuları Kimdir?

2006-2010 yılları arasında Kanal D televizyonunda yayınlanan Yaprak Dökümü dizi oyuncuları ve karakterleri şöyledir: 

 • Halil Ergün- Ali Rıza Bey (Tekin) evin reisi
 • Güven Hokna- Ali Rıza Bey’in eşi Hayriye (Tekin) Hanım
 • Bennu Yıldırımlar- Fikret Tekin evin büyük kızı 
 • Hasan Küçükçetin- Şevket Tekin ailenin 2.çocuğu ve tek oğlu
 • Gökçe Bahadır- Leyla Tekin ailenin 3.çocuğu
 • Fahriye Evcen- Necla Tekin ailenin 4.çocuğu
 • Efsun Karali- Ayşe Tekin ailenin 5.ve en küçük bireyi
 • Deniz Çakır- Ferhunde Kara, Şevket’in eşi
 • Tolga Karel- Oğuz Ayhan ailenin damadı
 • Seda Demir- Sedef komşunun kızı
 • Bedia Ener- Neyyir Genç komşu
 • Başak Sayan- Ceyda Ayhan
 • Ahmet Saraçoğlu- Tahsin Başsoy, Şevket’in eşi
 • Güler Ökten- Cevriye Başsoy, Şevket’in kayınvalidesi
 • Neslihan Atagül- Deniz Başsoy, Tahsin’in kızı
 • Perihan Savaş- Nurdan Güner, Ferhunde’nin annesi
 • Kıvanç Kasabalı- Cem Aydınoğlu, Necla’nın eşi
 • Selma Özkanlı- Suzan Aydınoğlu, Cem’in annesi
 • Nezih Tuncay- Kemal Aydınoğlu, Cem’in babası
 • Barış Bağcı- Ali Serper 

Yaprak Dökümü Ali Rıza Bey Kaç Yaşında?

Ali Rıza Bey karakterinin yaşı romanda tam olarak belirtilmemiştir. Ancak emekli olduğu aktarılan karakterin romanda yaşadığı sürede eklenince tahmini 60-65 yaş civarlarında olduğu düşünülür.

Bu kampanya da ilginizi çekebilir;  Hüseyin Nazlıkul Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Yaprak Dökümü Dizisi Kaç Bölümden Oluşuyor?

4,5 yıl Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşan dizi 174 bölüm sürdü. Dizi final yaptığı 2010 yılından bu yana tekrarları izlenerek televizyon dizi tarihine adını altınlar harflerle yazdırdı. 

Yaprak Dökümü Kitabının Özeti Ne?

Ali Rıza Bey ahlaki değerleri yüksek namuslu bir devlet memurudur. Görev yaptığı Trabzon’da üzerine atılan haksız suçtan dolayı emekliliğini isteyerek memurluktan ayrılır. Beş çocuğunu ve eşini de yanına alarak İstanbul’da yeni bir hayat kurmayı hedefler. 

Büyük şehrin ihtiyaçlarıyla taşranın ihtiyaçları birbirini karşılamaz. Artan ihtiyaçlar, çocukların istekleri beraberinde maddi zorlukları da getirir. Eski öğrencisi Muzaffer vasıtasıyla iş bulur. Kızları Leyla ve Necla’nın arkadaşları Leman’da aynı şirkette Ali Rıza Bey referansıyla işe başlar. Leman bir süre sonra patronundan evlilik dışı hamile kalır. Duruma içerleyen Ali Rıza Bey bu ahlaksızlığın temizlenmesi için patronunun Leman’la evlenmesini ister. Umduğu cevabı bulamayan Ali Rıza Bey olayı gururuna yediremez ve şirketten istifa eder. 

Eve para getirememenin yüküyle beraber ailesinden saygıda görmeyen Ali Rıza Bey, oğlu Şevket’in bankada iş bulmasıyla bir nebze rahatlar. Şevket aynı bankada çalışan evli Ferhunde’yle yasak aşk yaşar. Ferhunde gözü dışarda çıkarları ön planda olan fettan bir kadındır. Ferhunde’yle evlenme kararı alan Şevket tüm aileyi karşısına alarak evlenir. 

Ferhunde’nin entrikaları dâhil olduğu evi sarmalamaya başlar. Bu esnada toy ve gözleri yeni açılmaya başlayan evin genç kızları Leyla ve Necla’nın güzellikleri erkeklerin de dikkatini çeker. Leyla ve Necla aynı erkeğe âşık olarak iki kardeş arasında onarılması mümkün olmayan yaralar açılır. 

İçine düşülen yoksulluktan ve namuslarını koruması için Ali Rıza Bey, kızları Necla ve Leyla’nın evlenmesi gerektiğinin düşünür. Bu sebepten gelini Ferhunde’nin ev partileri düzenlemesine göz yumar. 

Necla zengin koca bulma hevesiyle yaşlı bir adamla evlenir. Evlendiği adam daha da yoksullaşır. Leyla ünlü bir avukatın metresi olur. Şevket çalıştığı bankanın parasını zimmetine geçirdiği için hapse düşer. Ferhunde evden kaçar. 

Bu kaos ortamını yönetmeye çalışan evin büyük kızı Fikret artık yaşanan strese dayanamaz ve evden kaçış olarak dul ve çocuklu Tahsin’le evlenir. Ancak gittiği ev geldiği yeri aratacak cinstendir. Kayınvalidesi Fikret’e evi dar eder. Tahsin’le görücü usulü evlenen Fikret geldiği şehre ve eve bir türlü alışamaz. İstanbul’da bıraktığı ailesinin kaderinden kaçamaz ve sorunları katlanarak artar. 

Ferhunde’nin entrikaları, iki kız kardeşin aşk üçgeni, Şevket’in hapse düşmesi, yaşanan haksızlıklar Ali Rıza Bey’in kalbine yenik düşerek ölmesine sebep olur.

Aile yapısının bozulması, çıkarların her şeyin önüne geçtiği psikolojik birer vaka analizi olarak romanda anlatılır

Yaprak Dökümü Kişiler ve Özellikleri

Sürükleyici olayların anlatıldığı Yaprak Dökümüne can veren karakterler hayatın içinden karşılaşılabilecek kişilik özelliklerini yansıtır. Roman diziye çevrilirken bazı değişimlere maruz kalsa da ana karakterler ve özellikleri korunmuştur. Ana karakterler ve özellikleri:

Ali Rıza bey

Ali Rıza Bey

Manevi değerleri ön planda tutarak ailesini geçindirmeye çalışan evin babasıdır. Yaşam tarzına ters düşen hal ve tavırlardan ailesini uzak tutmaya çalışsa da başarılı olamaz. Sakındığı tüm talihsizlikler ailesinin başına gelir. Evde gitgide saygınlığını yitiren Ali Rıza Bey ailesine söz geçiremeyerek kimlik mücadelesine girer. 

Hayriye hanım

Hayriye Hanım

Ali Rıza Bey’in eşidir. Aileyi dışarıya karşı her durumda korumaya çalışır. Çocukların kusurları babaları tarafından duyulmasın diye kılı kırk yaran akıllı bir kadındır. 

Fikret

Fikret

Evin en büyük çocuğudur. Annesi ve babasının otoritesini koruması için çabalar. Diğer iki kız kardeş gibi hovarda değildir. Olgun ve aklıselim bir kızdır. Tüm kardeşlerine annelik yapar.

Şevket

Şevket

Evin tek oğludur. İyi eğitimli ve babasının ahlakına sahiptir. Duyguları mantığına ağır bastığı için yanlış kararlar verir. Eşi Ferhunde’nin çevirdiği dolapları çok sonradan öğrenir. 

Leyla

Leyla

Genç, güzel ve alımlıdır. Hayatın gerçeklerini görüp duruma göre davranmasını bilir. 

Necla

Necla

Leyla’nın küçüğü aklı bir karış havada gözü yükseklerde olan bir kızdır. Zengin olma hayaliyle yanıp tutuşur. 

Ferhunde

Ferhunde

Şevket’in eşidir. Fettan ve entrika çevirmekte usta hovarda ve lükse düşkün bir kadındır. Şevket’le henüz ilk eşinden boşanmadan yasak ilişki yaşar. Şevket’le evlendikten sonra da aynı sadakatsizliği Şevket’e yapar. 

Yaprak Dökümü Gerçek Hayatta Kimin Hikâyesi?

Yaprak Dökümü yazar Reşat Nuri Güntekin tarafından yaşanabilecek örnek hikâyelerden esinlenerek yazılmıştır. Gerçek kişi ya da kurumlarla alakası bulunmaz. Tamamen yazarın hayal ürünü ve dönemin çarpıklaşan benzer hayat hikâyelerinin ortak bir serzenişidir. 

Yaprak Dökümü Hangi Dönemde Yazılmıştır?

Yaprak Dökümü 1930 yılında cumhuriyetin ilk döneminde yazıldı. Hikâye II. Meşrutiyet ve I. Dünya savaşı sonrası batılılaşma buhranlarının yansıtır. 

Yaprak Dökümü Hangi Yayınevinde Yayınlanmıştır?

Romanın basıldığı yayınevi ve tarihleri aşağıda ki gibidir:

 • Birinci baskı 1930 yılında Milliyet Kitabevi tarafından,
 • İkinci, üçüncü, dördüncü baskıları 1941 yılında Muallim Ahmet Halit Kitabevi tarafından,
 • Beşinci baskı 1944 yılında Semih Lütfi Kitabevi tarafından,
 • Sonraki baskıları kitabın yayın hakkını alan İnkılap kitabevi tarafından gerçekleşti. 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yaprak_D%C3%B6k%C3%BCm%C3%BC

https://en.wikipedia.org/wiki/Yaprak_D%C3%B6k%C3%BCm%C3%BC_(TV_series)

Yazıyı Oylayın

Zeki Yıldırım

1990 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2016 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. muayenehaberleri.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu